Vodotoki in njihova nabrežja so v kulturni krajini vedno bolj ogrožena. S posegi oziroma odstranjevanjem zelenih pasov ob vodotokih se ruši ekološka stabilnost, z bližnjih kmetijskih zemljišč pa se vanje pogosto izpirajo hranila. Zeleni pasovi ob vodotokih skrbijo za prestrezanj velikega dela teh hranil, pa tudi za biotsko pestrost, zavetje živalskim vrstam in blaženje temperaturnih nihanj v okolici.
Organizacija za participatorno družbo je skupaj s prostovoljci Iniciative mestni zbor podobno sliko degradacije opazila na območju Radvanjskega potoka v Mariboru, zato so se odločili ukrepati. Zastavili so si cilj izboljšati stanja Radvanjskega potoka na izbranem odseku s pomočjo ozelenjevanja, s čimer so postali dober primer prakse obnove zelenih pasov ob vodotokih.
Pred izvedbo delovno akcijo so morali zaprositi za dovoljenje Direkcije za vode RS. Po dolgotrajnem postopku so prejeli soglasje pod pogojem, da se pred posegom izvedejo vzdrževalna dela na potoku in da bo sama zasaditev še vedno omogočala dostop za strojno vzdrževalna dela. Glede na specifične pogoje direkcije in v skladu s strokovnimi smernicami so nato pripravili zasaditveni načrt.
Avgusta, v času ko so čakali na primeren pogoje za saditev, so izvedli tudi serijo delavnic za senzibilizacijo prebivalcev in obiskovalcev območja. Na t. i. Naravoslovnih sprehodih so udeleženci lahko spoznali kačje pastirje in druge prebivalce potokov, kot tudi dnevne in nočne letalce. V sodelovanju s Slovenskim odonatološkim društvom so izvedli tudi sistematični popis kačjih pastirjev na območju.
Glavni del projekta je predstavljala delovna akcija decembra 2021. Skupaj s prostovoljci Iniciative mestni zbor, Slovenskim odonatološkim društvom in Slovenskim društvom za varstvo in proučevanje netopirjev so na 400-metrski trasi posadili kar 280 sadik dreves. Zasajene so bile bele vrbe, trepetlike in črne jelše, vrste, ki jim ustrezajo vlažna rastišča. Mestoma so predvideli tudi gostejše zasaditve. Tam so posadili tudi grmovnice, med drugim trdoleske, brogovite in rumeni dren. Del akcije so izvedli še marca 2022.
Na lokaciji ob sprehajalni poti postavili tudi izobraževalno informacijsko tablo, ki povzema zaključke projektnih aktivnosti in razlaga pomen zelenih pasov ob vodotokih. Za bolj poglobljeno poznavanje vsebin so pripravili tudi brošuro. Kasneje so izvedli še dve akciji dosaditve odmrlih sadik in vzdrževalno akcijo po poplavah na območju.
“Projekti, ki smo jih izvedli, so nam poleg doseženih želenih okoljevarstvenih učinkov pomagali splesti vezi z organizacijami (DOPPS, Slovensko društvo za proučevanje netopirjev, Društvo študentov naravoslovja, Iniciativa mestni zbor, razne šole), s katerimi morda sicer ne bi sodelovali. Prav tako so nam projekti pomagali razširiti mrežo prostovoljcev in povečati ugled v javnosti.”
Matic Primc (Društvo Organizacija za participatorno družbo)
Več: http://www.imz-maribor.org/REVITALIZACIJA-NABREZJA-RADVANJSKEGA-POTOKA.html
—
Foto: Kaja Fiedler